Начало НовиниАнализиСъбитияACER: Цените на газа остават стабилни, въпреки продължаващата несигурност на доставките

Върни се назад

Назад

ACER: Цените на газа остават стабилни, въпреки продължаващата несигурност на доставките

ACER: Цените на газа остават стабилни, въпреки продължаващата несигурност на доставките

Агенцията на ЕС за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) публикува третата си тримесечна актуализация за европейските пазари на газ на едро като част от своя доклад за наблюдение на пазара (MMR) за 2024 г.

В анализа за третото тримесечие на тази година се подчертава, че въпреки продължаващата несигурност на доставките, Европа е успяла да избегне сериозна нестабилност на цените на газа, благодарение на стабилните норвежки доставки, запълнените капацитети за съхранение и намаленото търсене на газ.

Ключово допълнение към прегледа за това тримесечие е новият акцент върху неотдавнашната тенденция за увеличаване на тарифите за трансграничен пренос на газ. Въпреки че понастоящем транспортните разходи имат ограничено въздействие върху формирането на цените на газа, прогнозите са те да играят по-голяма роля в бъдещите операции на газовия пазар в ЕС, подчертава ACER.

Ключови изводи:

  • Цени на газа: Европейските цени на едро на природния газ леко се повишават през третото тримесечие, но остават значително по-слабо волатилни от миналата година. По-големите норвежки доставки, стабилното съхранение и слабото търсене спомагат за дисциплиниране на колебанията на пазара.
  • Ценова интеграция: Повечето газови хъбове в ЕС запазват ценовата си интеграция, независимо от наблюдаваните отделни колебания, дължащи се на увеличената такса за съхранение в Германия.
  • Търсене на газ: Въпреки че търсенето в промишлеността отбелязва лек ръст, стагнацията в търсенето от страна на домакинствата и намаленото производство на електроенергия от природен газ водят до цялостен спад в търсенето на газ в ЕС, което остава доста под нивата отпреди кризата.
  • Възобновяемите енергийни източници изместват газа: Повишеното производство на енергия от възобновяеми източници допълнително ограничава рентабилността на конвенционалните газови и въглищни централи, като помага на ЕС да намали въглеродните емисии и да поддържа баланс между търсенето и предлагането на газ.
  • Капацитет за съхранение: ЕС преизпълнява целта си за 90-процентно съхранение на газ преди зимата, като постига високи резерви въпреки по-ниските нагнетяване на годишна база.
  • Тарифи за пренос: Нарастващите тарифи за пренос на газ в някои страни от ЕС все още не са повлияли на сближаването на цените, въпреки че се очаква влиянието им върху пазарната интеграция да се засили.

Бъдещи предизвикателства: Предстоящото изтичане на споразумението за транзит на руски газ през Украйна оказва натиск върху Централна Европа да проучи алтернативни маршрути за доставка, заявява ACER. Ако изтеглянето на газ през зимата надхвърли предишните нива, засилената конкуренция на пазара на втечнен природен газ може да доведе до повишаване на цените на едро на газа през 2025 г. Макар че проектите за производство на втечнен природен газ са в ход, очаква се значителни нови количества да бъдат пуснати в експлоатация едва след 2026 г.

Следващият доклад се очаква в началото на 2025 г.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: