Наскоро Allianz публикува документ относно претоварването на мрежата, нуждите от инвестиции в мрежата и възможностите за финансиране. Първата част от доклада на Allianz следва оценката на JRC относно нарастващите разходи за редиспечиране и управление на претоварвията. Втората и третата част са фокусирани върху цените на електроенергията и начините за тяхното намаляване.
Първа част: тесни места по мрежата (претоварвания), развитие на мрежата и трансгранични потоци
Необходима е инвестиция за устойчива мрежа
- Повече съхранение на енергия при мрежата е необходимо за подобряване на гъвкавостта, но свръхпредлагането, което е вероятно в някои страни, би било контрапродуктивно и би довело до скъпоструващи претоварвания на мрежите. Такъв например е случаят в Германия, където са планирани 226 GW съхранение до 2045 г., докато оценената нужда е само 56 GW до 2045 г.
- Липсата на гъвкавост на мрежата – както при доставките на електроенергия от възобновяеми източници, така и при потребителското търсене – изостря нестабилността на цените в рамките на деня.
- Ако ЕС не успее да се справи с проблемите на претоварванията, като същевременно продължи да разширява възобновяемия капацитет, цените за електроенергия в ЕС могат да се повишат повече от 20 пъти до 2040 г., което ще натовари потребителите (проучване на JRC).
- Преходът на пазара на електроенергия в ЕС ще изисква средна годишна инвестиция от 90,8 милиарда евро в мрежови активи, повече от половината от които се дължат на инвестиционните разходи за разпределителната мрежа.
Напредване на интеграцията на европейския енергиен пазар за намаляване на цените
- Подобряване на трансграничната търговия и междусистемни връзки: „Сценарий за управляван преход“, при който връзките се разширяват и възобновяемите енергийни източници се разполагат на оптимални места, може да намали цените на електроенергията на едро с -40% в дългосрочен план.
- Поддържането на известно ниво на енергийна автономност и осигуряването на справедливо разпределение на разходите са от решаващо значение за интегрирането на по-добри европейски енергийни пазари.
Избягване на огромни икономически разходи, свързани с ненадеждна електрическа мрежа
- Разходите за претоварвания, които и в момента са значителни, биха могли да се увеличат експоненциално в сценарий „Business as usual“, който следва настоящите практики за развитие на мрежата.
- Освен това, такова претоварване на мрежата може да има огромно въздействие върху цялата европейска икономика, генерирайки загуби на БВП, които далеч надхвърлят прякото финансово бреме от самите претоварвания.
- Трите най-изложени на претоварвания на мрежата сектора в абсолютна стойност са публичните услуги, финансите, търговията на дребно и търговията на едро в ЕС.
Втора част: Стратегия за намаляване на цените
- Използване на дълг за финансиране на прехода. Тъй като енергийният преход е CAPEX-интензивен и носи ползи за бъдещите поколения, има смисъл да се сподели финансовата тежест с тях, тъй като те извличат повечето от ползите.
- По-ниско данъчно облагане на електроенергията за намаляване на цените в краткосрочен план: Данъчното облагане на електроенергията и производствените разходи са централните фактори за съществените различия с енергийните цени на САЩ. Мрежовите разходи не са основният фактор за ценовата конкурентоспособност, особено за индустрията, където те представляват между 5 и 15% в ЕС и 40% от разходите в САЩ. Предложеното намаляване на мрежовите такси в рамките на политическите дебати по време на изборите в Германия, едва ли ще направи много по отношение на подобряването на конкурентоспособността на индустриалния сектор.
- Укрепване на дългосрочните договори за закупуване на енергия (PPA) и двупосочните договори за разлика (CfD). Това може да помогне за стабилизиране на цените за потребителите, като същевременно намали риска за инвестициите за доставчиците на електроенергия.
- Насърчаване на по-голяма гъвкавост от страна на търсенето. Около 30% от потреблението на електроенергия, според Energy Transitions Commission (ETC), може да бъде пренасочено така, че да е по-синхронизирано с периодите на увеличено производство на електроенергия. Освен това въвеждането на интелигентни измервателни уреди ще подобри ефективността на мрежата и ще намали потреблението на енергия (2% до 10% намаление при домакинствата).
- Използване на електромобили, за да се осигури гъвкавост и да се намалят цените. EV паркът в Европа ще увеличи крайното потребление на електроенергия с около +6,7% до 2030 г. и +19,4% до 2040 г. EV представляват голяма възможност за балансиране на мрежата, като предоставят допълнителен капацитет за съхранение чрез технология за двупосочно зареждане.
- Въвеждане на по-малки зони за търговия с мерки за смекчаване на краткосрочни ценови шокове: По-малките зони за търговия биха помогнали за интернализиране на системните разходи в цените на електроенергията, намаляване на необходимостта от прекомерно разширяване на мрежата и подобряване на локационните (на база местоположение) инвестиционни сигнали. За да се предотвратят прекомерни краткосрочни ценови сътресения, преходни мерки като механизми за временна финансова компенсация, поетапни корекции на цените или целенасочена инвестиционна подкрепа за засегнатите индустрии биха могли да спомогнат за плавния преход и поддържането на конкурентоспособността.
- Преразпределяне на печалбите от трансгранични проекти: една интегрирана система би довела до по-ниски цени в страните вносителки, това също би означавало, че потребителите в страни, където производството на електроенергия е по-евтино, ще се сблъскат с по-високи сравнителни цени. Допълнителна такса върху износа на електроенергия може да финансира механизъм за субсидиране, за да се гарантира повишаване на благосъстоянието както в страната износител, така и в страната вносител. В доклада е представен подробен анализ на трансграничния проект между Швеция и Германия.
Трета част: Възможности за финансиране и пазарни решения
- Създаване на специален пул за финансиране за мрежова инфраструктура: за мобилизиране на капитал и осигуряване на дългосрочно финансиране.
- Създаване на Independent System Operator / ISO в Европа, подобно на САЩ: ISO може да координира инвестиционните усилия между публичния и частния сектор, което води до по-ефективно и бързо разгръщане на капитал. Освен това ISO може да улесни по-добрата интеграция на възобновяеми мощности, използвайки потенциала за колективно производство, като същевременно минимизира разходите за задръствания.
- Въвеждане на амортизационни сметки: На национално ниво правителствата трябва да въведат амортизационни сметки, за да разпределят високите предварителни инвестиции в мрежова инфраструктура за по-дълги периоди, което прави проектите по-жизнеспособни от финансова гледна точка.
- Увеличаване на използването на зелени облигации: Разширяването на емисиите на зелени облигации, независимо дали чрез националните правителства, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), ОПС или новосъздадена ISO, може да отключи допълнителен капитал.
Прочетете целия доклад от източника.