В допълнение към доклада за 2017 г. от Съвета на европейските енергийни регулатори (CEER), темата за загубите на електроенергия бе анализирана няколко пъти на европейско ниво през последното десетилетие или повече. Групата на европейските регулатори за електричество и газ (ERGEG, предшественикът на CEER) проведе консултация (през 2008 г.) и публикува позиция (през 2009 г.) относно третирането на загубите на мрежовите оператори в Европа. Освен това, Европейската комисия публикува съобщение относно енергийната ефективност (през 2014 г.) и доклад (през 2015 г.) в подкрепа на прилагането на член 15 от Директивата за енергийна ефективност (2012/27/EU), който предоставя изчерпателен преглед на загубите.
В последствие CEER реши да публикува специален доклад, фокусиращ се върху тази тема. Резултатът беше Първи доклад на CEER за загубите на електроенергия, който беше публикуван през октомври 2017 г. Докладът коментира определението, причините, изчислението, осигуряването на енергия за загубите и тяхната стойност, в допълнение към ефекта на интелигентните електромери и разпределеното производство. Докладът се основаваше на отговори на въпросник за CEER, получени от 27 държави членки на CEER и много заинтересовани страни. С цел да се предостави разширена и по-надеждна база данни и да се разшири броят на участниците, настоящият Втори доклад на CEER за загубите включва още осем страни по линия на ECRB, повишавайки общия брой на участниците до 35 броя. България не фигурира нито в първото, нито във второто издание на доклада. В допълнение, документът подобрява съпоставимостта на загубите, като използва подобрена методология за изчисляване на процентите загуби при разпределение и пренос.
































