Начало НовиниАнализиСъбитияDecarbonising Distribution: въглеродните отпечатъци и стратегиите за смекчаване

Върни се назад

Назад

Decarbonising Distribution: въглеродните отпечатъци и стратегиите за смекчаване

Decarbonising Distribution: въглеродните отпечатъци и стратегиите за смекчаване

Операторите на разпределителните системи (ОРС) играят решаваща роля в глобалния преход, като улесняват електрификацията, като по този начин позволяват на потребителите от домакинствата, индустриите и транспорта да намалят своите емисии на парникови газове (ПГ). Операторите на разпределителни системи също допринасят, като активно се ангажират с екологичните цели и намаляват собствените си емисии на парникови газове. Освен това, неотдавнашната актуализация на Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта (CSRD) наложи нови стандарти за прозрачност при отчитането от страна на компаниите, особено по отношение на въглеродните отпечатъци.

Този доклад анализира различни въглеродни отпечатъци на DSO, като подчертава основните им източници на емисии от преки и непреки емисии. Въпреки че относителното въздействие на източниците на емисии може да варира между операторите на разпределителни системи в Европа, като цяло непреките емисии в обхвати 2 и 3 съставляват най-големия дял от емисиите, главно свързани с компоненти на мрежата и загубите на електрическа енергия при разпределение. Докладът показа, че за средния DSO, относителните емисии от обхват 1 са 4%, обхват 2 са 43% и обхват 3 са 54%[1]. Данните обхващат DSO, към които са присъединени 106 милиона клиенти, което означава 40% от клиентите в ЕС.

Операторите на разпределителни системи се ангажират да намалят преките си емисии, наред с другото, чрез планове за устойчиво развитие и иновативни решения, като например декарбонизация на техния автомобилен парк. Освен това те се ангажират да намалят непреките си емисии чрез намаляване на загубите в мрежата, осигуряване на устойчиви компоненти и рециклиране на отпадъци. За да илюстрират различните начини за намаляване на емисиите от обхвати 1 до 3, операторите на разпределителни системи споделиха най-добрите си практики чрез 8 казуса, които можете да видите тук.

Препоръки на Евроелектрик към водената политика

  1. Всяка инициатива за устойчивост трябва да обхваща цялата верига на стойността, като минимизира търсенето на суровини и с това допринася за визията за кръгова икономика.
  2. Инициативите за устойчивост следва да насърчават оптималното използване на съществуващите активи, а не да насърчават преждевременното извеждане от експлоатация.
  3. Регулирането следва да стимулира придобиването на устойчиви активи, когато това е осъществимо, като дава приоритет на дългосрочните екологични и социални ползи наред с ефективността на разходите за клиента.
  4. Целите за климата, определени за 2030, 2040 и 2050 г., следва да останат приоритет, като същевременно се съсредоточават върху използването на най-устойчивите материали и химикали, когато това е жизнеспособно.
  5. За отчитане на емисии за загуби на електроенергия и потребление на електроенергия съгласно GHG Protocol, операторите на разпределителни системи трябва да имат възможността да изберат най-подходящата методология.

[1] Емисиите на парникови газове са категоризирани в три различни обхвата, за да се улесни изчерпателното им отчитане и управление. Емисиите от обхват 1 се отнасят до директни емисии от източници, които са собственост или се контролират от организацията, като фирмени превозни средства или изгаряне на гориво на място. Емисиите от обхват 2 обхващат косвени емисии от производството на закупена енергия, включително електричество, топлина или пара. Емисиите от обхват 3 обхващат всички други непреки емисии, които възникват във веригата на стойността на отчитащата се компания, включително дейности нагоре и надолу по веригата. Дейностите нагоре по веригата се отнасят до емисиите, генерирани от източници, свързани с веригата за производство и доставка преди дейността на компанията, като добив на суровини, транспортиране от страна на доставчици и използване на енергия. Дейностите надолу по веригата обхващат емисии, възникващи след дейността на компанията, включително използване на продукта, изхвърляне и разпространение от трети страни.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: