Дания е пример за страна с успешна схема в областта на задълженията за енергийни спестявания. Датското потреблението на енергия е „замръзнало“ на едно ниво в продължение на много години. В действителност, датския производител на енергия Dong Energy отива една стъпка напред. Той предлага на големи и средни клиенти „климатични партньорства“, които не само могат да помогнат за намаляване на потреблението на енергия, но също така стимулират производството на възобновяема енергия. Изпълнителният вицепрезидент на Dong Kurt Bligaard Pedersen смята за странно, че много енергийни компании в Европа се противопоставят на задълженията за спестяване на енергия. „Клиентите го налагат“, казва той.
Един от пъзелите на политиката по енергийна ефективност е как да превърнеш енергийните компании в посланници на спестяването /а не на потреблението/ на енергия. В края на краищата, енергийните компании съществуват, за да продават енергия, а не за да я спестяват.
Директивата за енергийна ефективност, предложена от Европейската комисия, съдържа разпоредба, изискваща от компаниите за комунални услуги постигане на 1,5% годишна икономия при консумацията на енергия на своите клиенти. Въпреки това, по настояване на Германия и други държави-членки, предложението дава възможност за „неучастие“, при което държавите-членки ще имат право да предприемат други мерки, за да се постигнат подобни резултати на спестяване. В същото време, някои страни като Холандия продължават да се противопоставят на схемите за задължения за енергоспестяване, защото те се страхуват от бюрокрацията, свързана с реализирането им.
Други страни като Франция и Дания вече имат работещи схеми за задължения за енергийни спестявания. В Дания на операторите на разпределителни системи е вменена отговорността от страна на правителството да реализират икономии сред потребителите на енергия. Операторите биват компенсирани за усилията си чрез допълнителна такса върху тарифите им за разпределение. Ако операторите не постигнат желаните резултати, правителството отказва тази допълнителна такса. Отчасти като резултат от тази схема, датското потребление на енергия се задържа на едни и същи нива в продължение на много години. Датският случай е от особено значение, тъй като Дания в момента държи председателството на ЕС и енергийната ефективност е един от основните й приоритети.
За Dong Energy, държавният датски производител на енергия, идеята за пестене на енергия при своите клиенти е стандартна практика в продължение на десетилетия, без никакви правни задължения. Dong предлага на своите големи клиенти „висша услуга“, проектирана, за да им помогне да пестят енергия в продължение на много години. Ако обещаните икономии не бъдат постигнати, Dong обещава да компенсира клиентите си. Компанията казва, че е постигнала 340 GWh спестяване на енергия през 2010 г. и 2011г., което се равнява на годишната консумация на 90,000 датски домакинства.
Какъв е стимула за Dong Energy да помогне на своите клиенти да правят икономия на енергия, а не да максимизира своите продажби? Според Kurt Bligaard Pedersen, изпълнителен вицепрезидент на Dong Energy, причината е проста: клиентите им налагат това. „Ако ние не помогнем на нашите клиенти да пестят енергия, те ще го направи така или иначе, но ще си търсят други партньори, за да им се помогне. Те ще мислят, че ние не се грижи за техния интерес. Това не е нашия интерес в дългосрочен план. “
Въпреки че Dong Energy оперира по този начин от дълго време, през последните години политиката на компанията е добавил нов обрат. Сега тя предлага на големи клиенти, включително и на местните компании за комунални услуги, това, което Dong Energy нарича „Климатични партньорства“. Това означава, че Dong Energy не само помага на клиентите да намалят потреблението си на енергия, но в същото време прави сделка с тях, за да инвестират спестяванията си в производството или покупка на енергия от възобновяеми източници.
Първият „климатичен партньор“ на Dong Energy е фармацевтичната компания Novo Nordisk. Започвайки през 2007 г., Dong й помогна да постигне енергоспестяване от 30% в датските й производствени обекти. Novo Nordisk след това превръща тези спестявания в инвестиции за закупуване на вятърната енергия от офшорния вятърен парк на Dong Energy. За Dong Energy, приносът от Novo Nordisk е бил важен фактор за инвестиционното им решението за изграждане на Horns Rev 2. От своя страна, за Novo Nordisk сделката е начин да изгради по-благоприятен за околната среда корпоративен профил.
До сега Dong Energy е влязла в повече от 100 такива партньорства в областта на климата. В действителност, идеята е била толкова успешна, че е започнала да се продава в Дания като „off-the-shelf “ решение. Датчаните дори вече са започнали да изнасят своя „продукт“ в Германия. Bligaard Pedersen, който наскоро присъства на E-World изложение в Есен, Германия, където Dong лансира идеята на климатичните партньорства за германския пазар, казва, че има голям интерес сред немските Stadtwerke (местни ютилити компании) към влизането в климатични партньорства. Именно в Есен Dong обяви първата немска сделка със Stadtwerke Lübeck.
Bligaard Pedersen отбелязва, че сред потребителите на енергия осъзнаването на важността на енергийната ефективност се разраства. Той е твърдо убеден, че енергийните компании могат да предлагат на своите клиенти уникална услуга в това отношение, която могат да обърнат в своя полза. „Ние открихме навреме и отново, че спестяването на енергия не е основна компетенция на повечето от нашите клиенти. Досега не сме стартирали процес, който да не е довел до значителни спестявания.“
Що се отнася до идеята за задължения за енергийни спестявания, изпълнителния директор на Dong казва, че той намира за „странно това, че толкова много в бранша му се съпротивляват. Чувам, много се говори за усложненията по линия на задълженията за енергийни спестявания. Но въпросът е: Клиентите искат това. Това е единственото нещо, което има значение в крайна сметка.“
Източник: European Energy Review