Начало НовиниАнализиСъбитияENTSO-E публикува проучване за нуждите от гъвкавост за енергийния преход

Върни се назад

Назад

ENTSO-E публикува проучване за нуждите от гъвкавост за енергийния преход

ENTSO-E публикува проучване за нуждите от гъвкавост за енергийния преход

На 4 декември ENTSO-E публикува изследване, в което се разглежда развитието на нуждите от гъвкавост на електроенергийната система до 2030 г. и след това. Гъвкавостта е решаващ фактор както за настоящата, така и за бъдещата енергийна система и е важно да се осигури адекватен и точен количествен анализ на изискванията за гъвкавост, за да се инициира дискусия и да се изгради допълнителен експертен опит по темата.

Основано на данните от Европейската оценка на ресурсната адекватност (ERAA) 2023 г., проучването е технологично неутрално, тъй като се концентрира изключително върху изискванията на електроенергийната система и не препоръчват конкретни ресурси или технологии за удовлетворяване на установените нужди от гъвкавост. То предоставя ключови изводи за развитието на общоевропейските нужди от гъвкавост, както е посочено по-долу:

  • Общоевропейските нужди от гъвкавост, свързани с променливото производство и нестабилното търсене на енергия, се очаква да се удвоят между 2025 г. и 2033 г. във всички разгледани времеви рамки – дневна, седмична, годишна.
  • Нуждата от краткосрочна гъвкавост и капацитет за увеличаване на мощността – особено във връзка с грешките при прогнозиране и системното управление – се очаква да се удвои до 2030 г., като варира в зависимост от размера на страната и структурата на производството.
  • Случаи на недостиг на производство на енергия от ВЕИ могат да се случат от 2 до 4 пъти годишно, като средната им продължителност е до 6-10 дни и водят до недостиг на енергия от няколко MWh до няколко TWh в най-лошите сценарии за най-големите държави.
  • Очаква се продължителният недостиг на променливо ВЕИ производство да има регионално въздействие, като засегне едновременно няколко съседни търговски зони, повишавайки риска от напрежение в системата и намалявайки смекчаващия ефект на междусистемните връзки.
  • Междусистемните връзки ще играят решаваща роля за смекчаване на нуждите от гъвкавост в различни времеви рамки, освен в случаите на продължителен недостиг на променлива енергия от възобновяеми източници, който засяга няколко държави.

Докладът и резюмето за достъпни на страницата на ENTSO-E на този линк – Нужди от системна гъвкавост за енергийния преход

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: