Начало НовиниАнализиСъбитияESMA потвърди високата концентрация при търговете на квоти EUA и за 2023 г.

Върни се назад

Назад

ESMA потвърди високата концентрация при търговете на квоти EUA и за 2023 г.

ESMA потвърди високата концентрация при търговете на квоти EUA и за 2023 г.

Ревизията на Директивата на ЕС за създаване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Съюза (Директивата за СТЕ на ЕС) заложи изискване  Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA)  да „наблюдава целостта и прозрачността на европейския пазар на въглеродни емисии, по-специално по отношение на пазарната волатилност и динамиката на цените, функционирането на търговете, търговските операции на пазара на квоти за емисии и техните деривати, включително извънборсовата търговия, ликвидността и търгуваните обеми, както и категориите и търговското поведение на участниците на пазара, включително позициите на финансовите посредници“.

Директивата за СТЕ на ЕС също така упълномощава ESMA да отправя препоръки в своите оценки, когато е необходимо. Анализът не разкри съществени проблеми във функционирането на пазарите на въглеродни емисии в ЕС.

Въпреки това отчитането на цените за сделки, съчетаващи едновременна покупка и продажба на финансови инструменти, съгласно отчитането на сделките по MiFIR (RTS 22) може да бъде подобрено, което би помогнало за идентифицирането на стратегии за търговия.

На 7 октомври 2024 ESMA публикува втория си годишен доклад за пазарите на въглеродни емисии в ЕС, който е организиран по следния начин:

  • Раздел 1 за цените и волатилността
  • Раздел 2 за търговете
  • Раздел 3 за търговията на вторичните пазари
  • Раздел 4 за позициите на пазара на деривати.

За тази цел в доклада се използва комбинация от  търговски и регулаторни източници на данни, което осигурява уникално ниво на детайлност и разбиране за функционирането на пазара на СТЕ на ЕС.

Анализът на доклада разкрива, че цената на квотите за емисии от инсталции (EUA) на ЕС като цяло се понижи през 2023 г., след като през февруари 2023 г. за първи път надхвърли границата от 100 евро за тон емисии на CO2 еквивалент. Цените завършиха годината под 70 евро/т. CO2 . Спадът се дължи на три основни фактора.

  • Първо, по-широкото икономическо забавяне в целия ЕС в сравнение с 2022 г. и по-ниското потребление на енергия натежаха върху търсенето на EUA;
  • Второ, на фона на понижаващите се цени на природния газ смяната на горивото отново започна да играе роля в сектора на производството на електроенергия, което доведе до намаляване на производството на електроенергия от въглища. Заедно със значителното увеличение на производството на енергия от възобновяеми източници това доведе до намаляване на емисиите на парникови газове;
  • Трето, програмата на ЕС за политиката в областта на климата се отрази на цените на EUA по два начина. Реформата на СТЕ на ЕС – включително по-бързото намаляване на горната граница на СТЕ – спомогна за повишаване на цените на EUA до рекордните им стойности през февруари. От друга страна, програмата на ЕС за ускоряване на производството на енергия от възобновяеми източници (REPowerEU), която доведе до предварително натоварване на търга с количества за финансиране на енергийния преход , има отрицателно въздействие върху цените.

На търгове са продадени 523 млн. квоти за емисии (44 млрд. евро), което е със 7% повече от 2022 г. При всички търгове се наблюдава презаписване, а броят на участниците в тях е около 20 на търг. Инвестиционните посредници и кредитните институции, заедно с предприятията от нефинансовия сектор без задължения за спазване на законодателството, представляват основните участници на първичния пазар. По-голямата част от квотите на ЕС са закупени от субекти със седалище в Германия (57%). Продадените на търг обеми остават значително концентрирани само в няколко участници на пазара, като 90% от квотите са придобити от първите 10 участници. В доклада на ESMA за 2022 г. се изтъква, че повечето участници в търгове действат като нетни продавачи на квоти за емисии на вторичния пазар, а някои от тях вероятно купуват квоти  емисии (EUA)  от търгове като брокери от името на своите клиенти.

По отношение на вторичните пазари търговската активност с квоти за емисии на ЕС като цяло е стабилна през 2023 г., с циклични пикове през март и декември, свързани с удължаването на срока на действие на фючърсните договори. Като цяло през 2023 г. са обменени 9,3 млрд. тона емисии в еквивалент на CO2 (равняващи се на 648 млрд. евро) чрез 3,2 млн. сделки. В сравнение с това дейността на извънборсовата търговия беше много по-малка – общо 864 млн. тСО2 (72,5 млрд. евро). Както на борсовия, така и на извънборсовия пазар доминират инвестиционните посредници и кредитните институции, на които се паднаха 56% от общия обем на търговията, следвани от други нефинансови предприятия (25%) и инвестиционни фондове (12%). 68% от обемите са изтъргувани от субекти извън ЕИП (34% от САЩ и 24% от Обединеното кралство), докато най-активните субекти от ЕИП са със седалище в Германия (14%) и Нидерландия (8%). Преобладаващата част от сделките включват фючърсни договори (99 %), въпреки че размерът на сделките с опции (в тСО2) обикновено е по-голям от другите видове деривати. При спот договорите се наблюдава голямо увеличение на обема на извънборсовата търговия през декември.

Пазарите на деривати изпълняват важна функция в СТЕ на ЕС, като улесняват придобиването на квоти за емисии на парникови газове от финансови посредници. В отражение на това позициите в дериватите за квоти за емисии на ЕС следват редовен модел, отразяващ годишния цикъл на спазване на СТЕ на ЕС. Декемврийският договор остава най-търгуваният през 2023 г. Средно 406 фонда държат около 6% от всички позиции в EUA, като през годината позициите на фондовете стават все по-къси, тъй като цените на EUA спадат.

За повече информация: към доклада на ESMA

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: