Литовската ютилити компания ще изпълни проекта чрез дъщерната си компания Pomerania Wind Farm. Нови вятърни електроцентрали с комбинирана мощност до 94 MW ще бъдат разположени в близост до Балтийския бряг в северна Полша. Счита се, че проектът, подкрепен от Инвестиционния план за Европа, ще помогне за декарбонизиране на енергийния сектор в Полша и подобряване на енергийния микс.
Ще се увеличи мощността от вятърни централи, които ще заработят близо до Балтийския бряг в Полша. Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е подписала договор за заем с Pomerania Wind Farm sp.z o.o., дъщерно дружество на Ignitis Renewables, която е част от Ignitis Group, мащабна литовска енергийна компания. ЕИБ се съгласи да отпусне 258 млн. злоти (приблизително 60 млн. евро) за изграждането и експлоатацията на средно голяма група от вятърни централи, състояща се от 29 турбини, с обща инсталирана мощност от 94 MW. Заемът ще покрие около 47% от инвестиционните разходи по проекта. Финансирането от ЕИБ се подпомага от Европейския фонд за стратегически инвестиции (EFSI), основният стълб на Инвестиционния план за Европа, в който Европейската комисия и ЕИБ са стратегически партньори.
Вятърният парк ще бъде разположен приблизително на 50 км от бреговата ивица на Гданския залив. Дейностите вече са започнали през юли миналата година, а проектът се очаква да започне да функционира през пролетта на 2021 г. Вятърният парк има очакван производствен капацитет от 300 GWh електроенергия, потенциално снабдяващ около 75 000 домакинства с чистата енергия, генерирана от проекта, на годишна база.
Допълнителна информация относно ангажимента на ЕИБ за възобновяеми енергийни източници:
През 2019 г. ЕИБ инвестира около 4 млрд. евро в проекти за възобновяема енергия по целия свят, от които 945 млн. евро за оншорни вятърни централи. Новата политика за енергийно кредитиране, одобрена от Съвета на директорите на ЕИБ през ноември 2019 г., вероятно ще предизвика повече инвестиции в този сектор. Въз основа на последните драматични намаления на разходите делът на технологиите за възобновяема енергия ще се увеличи значително. В частност, вятърната и слънчевата енергия се предвижда да представляват по-голямата част от нисковъглеродните енергийни източници до 2050 г.
Повече по темата вижте на сайта на ЕК.


































