PwC публикува Индекс на никовъглеродната икономика за 2012, в който прави анализ на развитите и бързо развиващите се икономики за техния напредък по отношение на намаляване на емисиите на парникови газове, свързан с ръста на БВП. Анализа показва, че при запазване на настоящите темпове на нарастване на емисиите на парникови газове е възможно температурите да се увеличат с 6ºС до края на настоящото столетие.
Авторите на анализа показват, че за постигане на целта за ограничаване на глобалното затопляне до 2ºС е необходимо намаляване на въглеродния интензитет с 5,1% годишно – темп, който не е постиган от 1950 година насам. Факти, които илюстрират големите предизвикателства пред преговарящите страни на предстоящите в края на ноември 2012 преговори по климата в Доха.
Бързо развиващите се страни от E7, към момента емитират по-голямо количество парникови газове от развитите страни от G7, ръста в емисиите е пряко свързан с бързото развитие на БВП в тях , като общите им емисии са нараснали с 7,4% спрямо предходната година. За разлика от тях страни като Великобритания, Германия и Франция постигат рекордни намаления във въглеродната интензивност на БВП.
Разглеждайки ролята на шистовия газ, авторите на анализа, отчитат възможност за замяна на 10% от световното потребление на нефт и въглища с газ и съответно спестяване на емисии на парникови газове от тази замяна в порядъка на 3% на година. Същевременно тази тенденция може да се отрази като намаление на стимулите в инвестиции в беземисионни технологии, като възобновяеми и ядрени и оставят бързоразвиващите се икономики с висока зависимост от изкопаеми горива.
Още по темата: