Начало НовиниАнализиСъбитияsmartEn с „Пътна карта за електроенергийни мрежови тарифи, които отразяват разходите“

Върни се назад

Назад

smartEn с „Пътна карта за електроенергийни мрежови тарифи, които отразяват разходите“

smartEn с „Пътна карта за електроенергийни мрежови тарифи, които отразяват разходите“

Принципът „мрежови такси, отразяващи разходите“, е залегнал в законодателството на ЕС от 2019 г., въпреки че беше до голяма степен пренебрегван доскоро. Преди дни Европейската комисия даде приоритет на тарифната реформа, както е посочено в Споразумението за чиста промишленост и Плана за действие за достъпна енергия. Планът на ЕК е да представи дизайн на тарифни методологии за мрежовите такси, чрез които да се стимулира използването на гъвкавост и инвестиции в електрификация, включително има идея да се подготви още до средата на 2025 г. законодателно предложение, което да ги направи правно обвързващи.

В контекста на тези дискусии smartEn и FTI Consulting представиха експертна разработка, в която предлагат решения за един от най-належащите енергийни приоритети на Европейската комисия.

Докладът  „Пътна карта за електроенергийни мрежови тарифи, които отразяват разходите“,  изготвен от FTI Consulting LLP („FTI Consulting“) за Smart Energy Europe („smartEn“), представен на 19 март 2025 в Европейския парламент, очертава набор от приложими модели, формиращи различни тарифни планове, насочени към прилагане на принципа за отразяване на разходите в мрежовите тарифи в държавите членки на ЕС. Тези модели предоставят пътна карта за преход към ценови структури, чрез които се заплаща /възнаграждава/ гъвкавото използване на енергия и се предотвратява ненужно експанзивното физическо развитие на мрежата.

Със стремежа на Европейския съюз към електрификация – особено ускорена в сектора на транспорта, отоплението и индустрията – натискът върху електрическите мрежи нараства. По-интелигентното и по-ефективно управление на мрежата е от решаващо значение за балансиране на необходимите инфраструктурни инвестиции с икономически ефективни решения. Ефективният дизайн на тарифите се очертава като жизненоважен регулаторен инструмент, който може да стимулира гъвкавостта, да оптимизира използването на мрежата и да намали разходите за потребителите.

Както отбелязват авторите, докато Европейската комисия се готви да публикува своите препоръки и насоки относно мрежовите такси и разработва своя пакет за мрежи за 2026 г., това проучване предлага един възможен подход към реформата на мрежовите тарифи. Чрез приемането на тарифи, отразяващи разходите, системните оператори могат ефективно да управляват мрежите, като същевременно дават възможност на потребителите да подкрепят енергийния преход – в крайна сметка намалявайки разходите за всички.

Ето кои са основните изводи на доклада:

  1. Потреблението на електроенергия в ЕС расте бързо и се очаква да продължи да расте значително, движено от електрификацията на транспорта и отоплението на ниво разпределителна мрежа. Електрическите мрежи ще трябва да се разширят, но необходимостта от инвестиции зависи от начина на използване на мрежите.
  2. Докато значението на енергийните цени, отразяващи динамиката на търсенето и предлагането на пазарите на едро, е широко разбрано, дизайнът на мрежовите тарифи получава по-малко внимание от политиците. Европейската комисия планира да В този контекст Европейската комисия планира през първото тримесечие на 2026 г. в рамките на Европейският пакет за мрежи, в който да се включва работен план за развитието и финансирането на европейските мрежи  на базата на Плана за действие за мрежите от 2023 г. на ЕС. Признавайки важността на използването на гъвкавостта на търсенето за оптимизиране на използването на мрежата, един от стълбовете на този работен план се предвижда да бъде разработването на мрежови тарифи и как тези тарифи могат да предоставят подходящи сигнали на потребителите за най-ефективно използване на наличната мрежова инфраструктура.
  3. Дизайнът на мрежовите тарифи може да промени стимулите за потребителите, като постави ясна цена върху потреблението и инжектирането на електроенергия в определени периоди, като по този начин стимулира използването на мрежата да се управлява най-оптимално и ефективно във времето.
  4. За значителна част от домакинствата в ЕС, напр. в Германия и Унгария, дизайнът на мрежовата тарифа все още се състои предимно от плоски, базирани на количеството потребена енергия (волуметрични) мрежови тарифи (в €/kWh), които не са разходоотразяващи и създават бариери пред електрификацията.
  5. Количественият анализ показва, че по-разходоотразяващите тарифи могат значително да намалят пиковото натоварване на мрежата при нарастващата електрификация.

Ключови препоръки

  1. Поетапен подход към по-разходоотразяващи тарифи: Предлага се пътна карта от четири стъпки за еволюцията на дизайна на мрежовите тарифи с напредването на електрификацията:
    • Стъпка 0: Плоска обемна/волуметрична тарифа (преобладаващото настоящо състояние в доста държави)
    • Стъпка 1: ToU обемна/волуметрична или проста капацитетна (мощностна) тарифа
    • Стъпка 2: ToU капацитетна (+ ToU обемна/волуметрична) тарифа
    • Стъпка 3: Динамична обемна/волуметрична тарифа, определена ден напред
    • Стъпка 4: Най-сложни тарифи (динамична обемна/волуметрична + ToU капацитетна тарифа, локални търгове за капацитет)
  2. Контекстуален подход: Темпото, с което държавите членки на ЕС биха избрали да следват тази траектория, ще зависи от местния контекст, особено от състоянието на мрежите и очакваната скорост на бъдещата електрификация.
  3. Отчитане на допустимата степен на сложност на тарифите от гледна точка на потребителите:
    • Крайните потребители могат да бъдат изложени на по-сложни тарифни дизайни, ако имат правото на активен и информиран избор
    • Доставчиците/агрегаторите могат да интернализират мрежовите тарифи в своите търговски оферти, като по този начин изместват сложността от крайния потребител
    • Въвеждане на опция „флекси-мрежа“, където потребителите получават отстъпка от мрежовата такса в замяна на съгласие трета страна да управлява техните уреди при достигане на максималния капацитет в местната мрежа
  4. Баланс между трите ключови фактора: При преход към по-разходоотразяващи мрежови тарифи, политиците трябва да преценят до каква степен желаят да:
    • ускорят електрификацията,
    • намалят общите разходи за електроенергия за потребителите,
    • управляват дистрибутивните последици от избора на тарифен дизайн.
  5. Предпоставки за внедряване на по-сложни тарифни дизайни:
    • Интелигентни измервателни уреди
    • Интелигентни мрежи
    • Координация с пазара на едро

Документът подчертава, че няма универсално решение – ползите от различните модели мрежови тарифи зависят от конкретния контекст и няма една валидна за всички „най-добра“ мрежова тарифа, а по-скоро се търсят компромиси между общите разходи за електроенергия, дистрибутивните въздействия и стимулите за електрификация.

Вижте цялото изследване от източника.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: